Menyasszonyi fátyol
Egy piruló, rózsás arc, mely a boldogság fényében ragyog, de kíváncsi tekintetünk elől szemérmesen, sejtelmesen, titokzatosan elrejti valami – igen, cikkünk témája ezúttal a menyasszonyi viselet egy rendkívül fontos kiegészítő eleme: az esküvői fátyol.
Mit jelképez a menyasszonyi fátyol?
Talán mindenki számára ismert, hogy a fátyol a menyasszony ártatlanságát, tisztaságát szimbolizálja és egyúttal hangsúlyozza ki. (Nem véletlen, hogy általában csak az első házasságkötéskor viselik, és, mivel a katolikus felfogás azt feltételezi, hogy a párok megőrzik tisztaságukat az esküvőig, templomi szertartás esetén különös jelentősége volt.)
Emellett ismeretes még, hogy a fátyol megvédi viselőjét az ártó szellemektől, de a menyasszonyi alázatot is jelképezi. A jószerencse megtartása érdekében azt is mondják, hogy legalább éjfélig viselnie kell azt az arának.
A menyasszonyi fátyol jellemzői
A menyasszonyi fátylak rendkívül változatos kínálata található a boltokban. Lássuk, mi teszi a fátylat fátyollá, és mitől függ, hogy hogyan is néz ki a végeredmény:
A fátyol anyaga
Kétféle tüllből készülhet: a merevebb, de légies hatású kristálytüllből és a lágyabb, de bohémabb hatású soft tüllből.
A fátyol színe
Rengeteg különbözőféle fehér árnyalat létezik – fontos, hogy a választott fátyol színe passzoljon a ruhádhoz, ezért érdemes alaposan megnézni, és adott esetben a ruhaszalontól előzetesen színmintákat kérni a megfelelő kiválasztásához.
A fátyol hossza
A menyasszony ízlése szerint választhat a különböző hosszúságú fátylak között, ám emellett érdemes figyelembe venni az esküvői ruha stílusát is (pl. ha derék fölött izgalmas díszek is minták vannak rajta, a derékig érő fátyol nem segít abban, hogy érvényesülni tudjanak). A menyasszony magassága is megfontolandó tényező lehet: az alacsony nőknek a könyöknél hosszabb változat nem biztos, hogy előnyös (főleg, ha a fejtetőre van feltűzve), míg az átlagnál magasabbak bátran hordhatnak akár földig érő fazont is.
A fátyol rögzítése
A fátylat nagyrészt átlátszó műanyagból vagy a strapabíróbb fémből készült fésűvel rögzítik. A fejtetőn kívül lehet a létező vagy képzeletbeli kontyhoz (a fejtetőre vagy egészen hátra, a tarkóra) is tűzni.
A fátyol típusai
Természetesen rengetegféle esküvői fátyol létezik, a főbb fajtái a teljesség igénye nélkül:
- arcfátyol vagy pironkodó fátyol – azoknak, akik csak az arcukat szeretnék titokzatos homályba vonni
- hagyományos: középen húzott – bármilyen ruhához jól áll, kiválóan variálható
- egyszerű körfátyol: letisztult, sima fazon, modern design – ezt választotta Katalin hercegnő is!
- nagyanyáink öröksége: a Júlia-fátyol
- csipkés spanyol vagy mantillafátyol, az elegancia hangsúlyozására
- birdcage vagy madárkalitka fátyol, ami már inkább csak fejdísz – a díváknak
A menyasszonyi fátyol kiválasztásának főbb szempontjai
És végül lássuk, miket kell figyelembe venni a fátyol kiválasztásakor:
- esküvői frizura: ha különleges, akkor fátyol helyett inkább azon legyen a hangsúly
- arcforma: kerek formákhoz hosszabb, szögleteshez inkább rövidebb
- testmagasság: alacsonyabbaknak rövidebb
- menyasszonyi ruha: színe, stílusa harmonizáljon a fátyollal
- esküvő jellege: a stílus, helyszín befolyásolhatja, hogy melyik típust érdemesebb választani
Bár az esküvő során számos dolog van, amire nagyobb hangsúlyt kell fektetni, ne feledjük: ugyan a fátyol „csak” egy kiegészítő viselet, ám ennek ellenére: öltöztet! Ezért nem árt átgondolni, melyik a számunkra leginkább megfelelő. Válaszd a neked leginkább tetszőt, és légy ez egyszer akár a végzet asszonya, akár hamvas, ártatlan virágszál – egy a lényeg: ezen a napon biztosan Te leszel a középpontban.
Menyasszonyi ruha próbára bejelentkezés a Júlia Esküvői ruhaszalonban: